wtorek, 25 czerwca 2013

Zakończono renowację obelisku kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Kijanach.

                  
 „Teraz młode pokolenie, przyszła na nas kolej...”  

Miło nam poinformować, że została zakończona renowacja obelisku kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok" na cmentarzu parafialnym w Kijanach. Prace renowacyjne nad obeliskiem były już trzecim wspólnym projektem odnowy pomników przeprowadzonym przez działaczy Narodowej Łęcznej i kibiców Górnika Łęczna. Obelisk w Kijanach postawiono ok. 20 lat temu dla upamiętnienia bohaterskiego czynu żołnierzy kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok" oraz ppor. Kazimierza Głowackiego ps. "Bartosz". Pierwszy i zarazem jedyny atak na pomnik odbył się niecały miesiąc po jego odsłonięciu. Został oblany przez nieznanego sprawcę czerwoną farbą.  Wraz z upływem lat oraz pod wpływem warunków atmosferycznych zaczął jednak niszczeć. Przez ten okres nie był poddawany żadnej gruntownej renowacji i dlatego wygląd jego w ostatnim czasie nie był najlepszy.

Renowacja obelisku zajęła nam całe 6 dni. W ramach tego projektu odnowiono monument, ogrodzenie oraz została położona płyta chodnikowa wokół cokołu. Ważnym elementem prac było także usunięcie farby z kamienia, mchu i porostów. Odrestaurowany został także krzyż, orzeł i znajdująca się pod kamieniem tablica, którą odmalowano, a  litery zostały pokryte złotą farbą. Dzięki temu tekst staje się bardziej wyraźny i czytelny. Całkowity koszt prac wyniósł 700 złotych. Po renowacji obelisk zyskał zupełnie nową kolorystykę i swój dawny blask. W przyszłym roku planujemy ciąg dalszy projektu związanego z renowacją pomników.

Nasze działania niejednokrotnie spotkały się z dużym zainteresowaniem i poparciem, co jeszcze bardziej motywuje nas do działania. To dowód na to, że akcje, które dotychczas zostały przeprowadzone są sumą wysiłków wszystkich osób skupionych wokół grupy Narodowa Łęczna, ich talentów, czasu, pracy i wielkiego zaangażowania.

Chciałbym serdecznie podziękować koledze Pawłowi (naprawdę można Ci pozazdrościć  talentu do malowania), Kamilowi, Michałowi i Piotrkowi  za czynny udział w renowacji oraz tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Podziękowania należą się kibicom Górnika Łęczna, nie tylko za pomoc w pracach, ale również za wsparcie finansowe akcji. Jeszcze raz gratuluję wytrwałości i dziękuję wszystkim za współpracę - zarówno działaczom Narodowej Łęcznej, kibicom Górnika Łęczna jak i wszystkim chętnym, którzy zgłosili się do pomocy - wykonaliście naprawdę świetną robotę! Z narodowym pozdrowieniem! CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!! KAPITANIE USKOKU, PAMIĘTAMY!!!

„...poczuj dumę z Twego rodu, poczuj obowiązek, przodkowie patrzą zza grobu!” 

Poniżej prezentujemy dotychczasowe Nasze działania związane z renowacją pomników:

Pomnik kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" w Nowogrodzie:
http://narodowaleczna.blogspot.com/2012/09/prace-pielegnacyjne-nad-pomnikiem-kpt_13.html
Pomnik Dzieci Zamojszczyzny w Pełczynie:
http://narodowaleczna.blogspot.com/2012/10/zakonczenie-prac-nad-pomnikiem-dzieci_21.html

Oto efekty Naszej pracy: