czwartek, 13 lipca 2017

Konspiracja w Klasztorze

W dniach 7-9 lipca 2017 r. w Radecznicy odbyła się czwarta już edycja wydarzenia pod nazwą „Konspiracja w Klasztorze”.  Uroczystości upamiętniają działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. W tym roku organizatorzy upamiętnili pułkownika Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz podporucznika Stanisława Biziora ps. „Eam”. Szczątki obu bohaterów lubelski IPN odnalazł na początku bieżącego roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. 
W sobotę 8 lipca2017 r. postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia organizatorów – Stowarzyszenia Głos Bohatera (https://www.facebook.com/GlosBohatera/), Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Mokrelipie”, Urzędu Gminy Radecznica oraz Bazyliki Św. Antoniego w Radecznicy. 
Do tej niewielkiej miejscowości przybyliśmy przed godziną 16 i wykorzystując chwilę czasu postanowiliśmy zwiedzić wspomnianą Bazylikę . Po 16 w Sali OSP planowany był wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Niestety z uwagi na wiele obowiązków nie dojechał on do Radecznicy. Jego miejsce zajął  Pan Marcin Krzysztofik – p.o. dyrektora lubelskiego oddziału IPN. Przedstawił on postępy w poszukiwaniach Żołnierzy Wyklętych na terenie cmentarza przy ul. Unickiej. Głos zabrał również Pan Dariusz Pilarski – wnuk płk Pilarskiego. Mogliśmy posłuchać o Jego emocjach i przeżyciach związanych z odnalezieniem szczątków Dziadka oraz odebraniem noty identyfikacyjnej z rąk prezydenta RP. 
Po spotkaniu w OSP mieliśmy okazję podziwiać pojazdy historyczne, które przedstawiała Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości. Następnie obejrzeliśmy inscenizację zdobycia niemieckiego pojazdu opancerzonego KFZ-13 Adler przez oddział partyzancki. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir” przedstawiła prawdziwe wydarzenia z 1944 roku.
Późnym popołudniem rozpoczęły się występy artystyczne. Wysłuchaliśmy zespołu Andrzejkowe Nutki, Doroty Kruk oraz Kapeli Turobińskiej. Około godziny 21 na scenę wkroczył Zespół Forteca, który po raz kolejny udowodnił, że jest czołową formacją tworzącą muzykę patriotyczną. Warto dodać, że utwór pt. „Romantyk” zespół zadedykował naszemu przyjacielowi, który kilka dni temu oświadczył się swojej wybrance. R&M pozdrawiamy i gratulujemy! :)  
Po zakończeniu koncertu i wspólnym zdjęciu z uczestnikami koncertu zapakowaliśmy się do auta i ruszyliśmy w drogę do domu. Z tego miejsca bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie. 
Miejmy nadzieję, że do zobaczenia za rok! A może i wcześniej :)  KD