piątek, 14 lipca 2017

Pogrzeb Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb” – Włodawa

 W najbliższą niedzielę odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierza podziemia niepodległościowego Leona Taraszkiewicza

 Szczątki dowódcy oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb” zostaną pochowane 16 lipca na cmentarzu we Włodawie. Uroczystości pogrzebowe poprzedzi wystawienie w sobotę wieczorem trumny ze szczątkami w klasztorze oo. paulinów we Włodawie. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, organizatorzy pogrzebu, zapraszają do udziału w tej patriotycznej uroczystości.
 W listopadzie 2016 r. z grobu znajdującego się na cmentarzu w Siemieniu, niedaleko Parczewa, ekshumowano szcząki Leona Taraszkiewicza. To w tej miejscowości w styczniu 1947 r. podczas szturmu na budynek szkoły, zajmowany przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „Jastrząb” został ciężko ranny, a potem zmarł. Ciało Taraszkiewicza potajemnie, w anonimowej mogile, pochowali członkowie WiN. Jego mogiła w czasach PRL był oznaczona tylko tabliczką z imieniem „Leon”.
 W 1991 r. postawiono tam pomnik, na którym znalazły się pełne dane Leona Taraszkiewicza. Wtedy nie przeprowadzono ekshumacji. O ekshumację zwłok Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia” – Rozalia Otta. „Jastrząb” zostanie pochowany w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.