poniedziałek, 17 lipca 2017

Pogrzeb Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb” – Relacja

W minioną niedziele udaliśmy się do pobliskiej Włodawy na pogrzeb legendarnego dowódcy WiN Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb.


Uroczystości pogrzebowe poprzedziło wystawienie w sobotę wieczorem trumny w klasztorze oo. paulinów we Włodawie. Pogrzeb odbył się w wojskowym ceremoniale. Przybyli liczni goście, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, IPN,  duchowni wszelakie służby mundurowe, kombatanci oraz rodzina Jastrzębia. Licznie zjawili się także mieszkańcy Włodawy aby oddać hołd bohaterowi. Na uroczystości obecnych było ok. 1000 osób, można śmiało powiedzieć że była to największa manifestacja patriotyczna na Lubelszczyźnie w obecnym roku. Pomimo iż był to pogrzeb, można było wyczuć podniosłą, radosna atmosferę. Niezmiernie cieszy fakt iż możemy w końcu oddać cześć Naszym bohaterom, których niejednokrotnie szczątki rozsiane są po całym kraju, pochowane w zbiorowych mogiłach czy tak jak w przypadku Łączki pod śmietnikami. Z naszej strony ślemy podziękowania dla pracowników IPNu oraz wszystkich wolontariuszy pracujących przy pracach ekshumacyjnych.

W drodze powrotnej w Wytycznie pod Urszulinem, odwiedziliśmy cmentarz wojenny żołnierzy KOPu  poległych i pomordowanych w walkach z armią czerwoną. Zapraszamy do fotorelacji.